Leading Manufacturer of hollow block making machine (860 model), paver block making machine, interlock brick making machine, interlocking brick making machine, hydraulic hollow block making machine and fully automatic hollow block making machine from Coimbatore.
₹ 185000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Brick Making |
| Material | Mild Steel |
| Capacity (Blocks per hour) | 200 |
| Block Type | Hollow |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Tolerance | +-1mm |
| Voltage (V) | 240V |
₹ 175000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Capacity (Blocks per hour) | 200 |
| Tolerance | +-1mm |
| Usage/Application | Brick Making |
| Material | Mild Steel |
| Block Type | Paver |
| Method | Hydraulic Pressure |
₹ 1062000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brick Type | Solid |
| Capacity | POWER 10 HP HOSE |
| Model Name/Number | SBE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1062000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brick Type | Solid |
| Capacity | POWER 10HP HOSE |
| Model Name/Number | SBE |
| Country of Origin | Made in India |
|
INTER LOCK BRICK MAKING MACHINE (TWO MOULD) WITH POWER 10HP HOSE, WITH PLC CONTROL PANEL |
₹ 270000 / Unit Get Latest Price
| Capacity (Blocks per hour) | 200 |
| Usage/Application | Brick Making |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Block Type | Hollow |
| Tolerance | +-1mm |
| Voltage | 220/440 V |
₹ 195000 / Piece Get Latest Price
| Vibration System | Single Vibrator |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Capacity | 500-1000 Blocks per hour |
| Machine Type | Egg Laying |
| Total Power | 10 HP |
| Block Type | Solid |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Usage/Application | Brick Making |
| Material | Mild Steel |
| Production Capacity (Blocks/Hour) | Up to 500 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2500000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Production Capacity | 1000 Per Hour |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Brick Type | Solid |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2600000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Capacity (bricks per hour) | 2000 |
| Brick Type | Solid |
| Production Capacity | 2000 Per Hour |
| Method | Hydraulic |
| Power | 30 kW |
| Phase | Three Phase |
| Brick Size | 230x110x75 mm |
| Machine Type | Stationary |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 195000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity (Blocks/Stroke) | 8 Blocks/Stroke |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Total Power | 10 HP |
| Block Type | Solid |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Usage/Application | Brick Making |
| Material | Mild Steel |
| Power | 6 HP |
| Capacity | 500 Per Hour |
| Warranty | 6 Months |
| Machine Weight | 1000 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1950000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Brick Type | Hollow |
| Raw Material | Concrete |
| Block Type | Hollow |
| Usage/Application | Brick Making |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Capacity | 500-1000 Blocks per hour |
| Material | Mild Steel |
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Block Type | Interlock |
| Capacity | 700-1000 Blocks Per Hour |
| Usage/Application | Brick Making |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 80000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 100-200 kg |
| Work Surface | Painted Steel |
| Type Of Mast | Double Mast |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
₹ 80000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 200-250 kg |
| Work Surface | Stainless Steel |
| Type Of Mast | Single Mast |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
₹ 180000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Brick Type | Solid |
| Production Capacity | 1000 Per Hour |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Tolerance | 1 mm |
| Brick Raw Material | Concrete |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 80000 / Piece Get Latest Price
| Block Type | Solid |
| Usage/Application | Brick Making |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Block Type | Interlock |
| Capacity | 750-1000 Blocks Per Day |
| Usage/Application | Brick Making |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 355000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Capacity | 1200-1500 Blocks Per Day |
| Block Type | Paver |
| Usage/Application | Brick Making |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Material | Mild Steel |
₹ 80000 / Piece Get Latest Price
| Block Type | Paver |
| Capacity | 1200-1500 Blocks Per Day |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Usage/Application | Brick Making |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Manual |
₹ 80000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Work Surface | Stainless Steel |
| Type Of Mast | Single Mast |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
₹ 270000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 Blocks per hour |
| Automation Grade | Manual |
| Block Type | Paver |
| Usage/Application | Brick Making |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
K Jayan (Partner)
Sri Bhagawathi Engineering
488/1, Annaiyappan Street, Nallampalayam Ganapathy Post
Coimbatore - 641006, Tamil Nadu, India