Our range of products include concrete block making machine, automatic hydraulic brick making machine, automatic concrete block making machine, pan mixer machine, automatic cement brick making machine - 8 bricks and concrete mixer machine.
₹ 210000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Production Capacity (per 8-hr Shift) | Up to 2500 Blocks |
| Brick Type | Solid |
| Power (HP) | 10.1 - 20 HP |
| Block Type | Solid |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Usage/Application | Brick Making |
| Raw Material | Concrete |
| Pressure (Tonnage) | Up to 40 Ton |
| Capacity | 500-1000 Blocks per hour |
| Material | Concrete |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 180000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Brick Type | Solid |
| Tolerance | 1 mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 195000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 Blocks per hour |
| Production Capacity | 1000–1500 blocks/hr |
| Block Type | Solid |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Block Size | 400×200×100 mm |
| Power | 15–20 kW |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Usage/Application | Brick Making |
| Material | Mild Steel |
| Number Of Moulds | Single Mould |
| Phase Type | Three Phase |
| Usage Area | On Site |
| Machine Structure | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 460000 / Piece Get Latest Price
| Power Source | Electric |
| Drum Capacity | 500 L |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Sand |
| Automation Grade | Manual |
| Output Capacity | 350 Liters |
| Batch Capacity | 400 kg |
| Brand | Crompton |
₹ 1990000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Capacity(BPR) | 1500 |
| Production Capacity | 2000 bricks/hr |
| Brick Type | Solid |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Power | 25 kW |
| Phase | Three Phase |
| Machine Type | Pallet Type |
| System Type | PLC Controlled |
| Operating Mode | Auto With Manual |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 80000 / Piece Get Latest Price
| Power Source | Diesel |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | Concrete |
| Brand | Crompton |
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Block Type | Interlock |
| Capacity | 700-1000 Blocks Per Day |
| Usage/Application | Brick Making |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Block Type | Interlock |
| Capacity | 500-1000 Blocks per hour |
| Usage/Application | Brick Making |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Power | 7.5 HP |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 180000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Brick Type | Hollow |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Brick Raw Material | Concrete |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Capacity | 500 Blocks per hour |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 430000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Work Surface | Stainless Steel |
| Type Of Mast | Double Mast |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
₹ 80000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Vibrating Table Plant |
| Automation Grade | Manual |
| Capacity | 1200-1500 Blocks Per Day |
| Vibrating Table Size | 10 x 3 ft |
| Mixer Capacity | 1 Bag |
| Block Type | Paver |
| Method | Manual |
| Usage/Application | Brick Making |
| Material | Mild Steel |
| Vibrator Motor Power (HP) | 2 HP |
| Mould Material | PVC |
| Warranty | 6 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 80000 / Piece Get Latest Price
| Block Type | Solid |
| Automation Grade | Manual |
| Capacity | 1200-1500 Blocks Per Day |
| Usage/Application | Brick Making |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Material | Mild Steel |
₹ 600000 / Piece Get Latest Price
| Block Type | Paver |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Capacity | 500-1000 Blocks per hour |
| Usage/Application | Brick Making |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Material | Mild Steel |
K Jayan (Partner)
Sri Bhagawathi Engineering
488/1, Annaiyappan Street, Nallampalayam Ganapathy Post
Coimbatore - 641006, Tamil Nadu, India