We are a leading Manufacturer of concrete mixer machine, fly ash brick machine power pack and concrete mixer wheel type from Coimbatore, India.
₹ 75000 / Unit Get Latest Price
| Drum Capacity | 750 L |
| Usage/Application | Used To Mix Concrete |
| Type Of The Drum Mixer | Tilting Drum Mixer |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Motor Power | 3 HP |
| Brick Type | Hollow |
| Power (Kw) | 40 kw |
| Tolerance | +-1mm |
| Material | Iron |
₹ 285000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 11 kW (15 HP) |
| Mixing Capacity | 400 L |
| Working Pressure | 160 bar |
| Power Source | Electric |
| Flow Rate | 42 LPM |
| Drum Capacity | 500 L |
| Material | Mild Steel |
| Tank Capacity | 400 L |
| Usage/Application | Sand |
| Automation Grade | Manual |
| Output Capacity | 350 Liters |
| Batch Capacity | 400 Kg |
| Brand | Crompton |
₹ 80000 / Piece Get Latest Price
| Power Source | Diesel |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | Concrete |
| Brand | Crompton |
₹ 80000 / Piece Get Latest Price
K Jayan (Partner)
Sri Bhagawathi Engineering
488/1, Annaiyappan Street, Nallampalayam Ganapathy Post
Coimbatore - 641006, Tamil Nadu, India