Providing you the best range of semi automatic fly ash brick machine, fly ash brick making machine (15 bricks), fly ash brick making machine, fly ash brick machine, hydraulic fly ash brick machine and mini fly ash brick making machine with effective & timely delivery.
₹ 220000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000-1500 bricks per hour |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brick Type | Solid |
| Tolerance | 1 mm |
| Brand | SBE |
| Model Name/Number | SBE 8 Brick |
₹ 3200000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2000-2500 |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brick Type | Solid |
| Brand | sri bhagawathi engineering |
| Model Name/Number | sbe fb15 |
| Motor Make | crompton |
| Voltage | 415 |
| Power | 15hp |
| Place Of Origin | COIMBATORE |
| Machine Weight | 3.75 tons |
| Oil Tank Capacity | 68 |
| Warranty | 1 Year |
| Method | Hydraulic Pressure |
₹ 2600000 / Unit Get Latest Price
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brick Type | Solid |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Model Name/Number | SBE 10 Bricks |
| Warranty | 1 Year |
| System | PLC Controlled |
| Material | Mild Steel |
₹ 1864400 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Capacity | 500-1000 bricks per hour |
| Brick Type | Solid |
| Tolerance | 1 mm |
| Model Name/Number | SBE |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Warranty | 1 Year |
| System | PLC Controlled |
| Material | Mild Steel |
₹ 2702200 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Capacity | 1500-2000 bricks per hour |
| Brick Type | Solid |
| Brand | SBE |
| Tolerance | 1 mm |
| Model Name/Number | SBE |
₹ 2500000 / Unit Get Latest Price
| Brick Type | Solid |
| Capacity (bricks per hour) | 2000-2500 bricks per hour |
| Automation Grade | Automatic, Semi-Automatic |
| Brand | sri bhagawathi engineering |
| Capacity | 12 bricks per stroke |
| Brick Raw Material | fly ash |
| Model Name/Number | SBE FB12 |
| Material | Mild Steel |
₹ 1650000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Capacity | 4000 Bricks Per 8 Hours |
| Brick Type | Solid |
| Brick Raw Material | fly ash |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Brand | sri bhagawathi engineering |
| Model Name/Number | sbe fb4,sbefb6 |
| Warranty | 1 Year |
| Oil Tank Capacity | 60 |
| Model No. | SBE 4 Bricks |
| Machine Weight | 2 ton |
| Place Of Origin | coimbaotre |
| Brick Size | 9*3*4 |
| Power | 30 hp |
| Voltage | 415 |
| Motor Make | crompton |
| Pallet Size | 3*2 |
| Material | Mild Steel |
| Brick Per Stroke | 4 or 6 |
| Provide After Sales Service | Yes |
| Labour | 5 |
| Condition | New |
₹ 3000000 / Unit Get Latest Price
| Method | Hydraulic Pressure |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brick Type | Hollow |
| Capacity (bricks per hour) | 200 |
| Tolerance | +-1mm |
₹ 2500000 / Unit Get Latest Price
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Capacity (bricks per hour) | 1500-2000 bricks per hour, 200 |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Voltage (V) | 240V |
| System | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
₹ 2478000 / Unit Get Latest Price
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Capacity | 1000-1500 bricks per hour |
| Brick Type | Solid |
| Brand | sri bhagawathi engineering |
| Model Name/Number | sbe fb10 |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Warranty | 1 Year |
| Oil Tank Capacity | 60 |
| Machine Weight | 2 ton |
| Place Of Origin | COIMBATORE |
| Power | 30hp |
| Voltage | 415 |
| Motor Make | crompton |
| Pallet Size | 3*2 |
| Material | Mild Steel |
| Brick Per Stroke | 10 |
| Bricks Size | 9*3*4 |
| Provide After Sales Service | Yes |
| Brick Raw Material | fly ash |
₹ 2200000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1600 |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Brick Type | Solid |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1350000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Brick Type | Solid |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 270000 / Unit Get Latest Price
| Automation Grade | Semi-Automatic, Automatic |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Brick Type | Solid, Hollow |
| Brick Raw Material | baby chips |
| Brand | sri bhagawathi engineering |
| Raw Material | CHIPS,SAND,CEMENT |
| Voltage (V) | 240V |
| Power Source | Electric |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | SOLID BLOCK |
| Model Name/Number | SBE H860 |
₹ 210000 / Piece Get Latest Price
| Vibration System | Double Vibrator |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Capacity | 500-1000 Blocks per hour |
| Machine Type | Egg Laying |
| Total Power | 10 HP |
| Block Type | Solid |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Material | Mild Steel |
| Production Capacity (Blocks/Hour) | 501-1000 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 180000 / Piece Get Latest Price
| Capacity (bricks per hour) | 1000 |
| Automation Grade | Automatic |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Brick Type | Solid |
| Brick Raw Material | Concrete |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Block Type | Interlock |
| Capacity | 750-1000 Blocks |
| Usage/Application | Brick Making |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 80000 / Piece Get Latest Price
₹ 180000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Brick Type | Hollow |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Brick Raw Material | Concrete |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 180000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Brick Type | Solid |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Brick Raw Material | Concrete |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 96 / sq ft Get Latest Price
| Pallet Material | Plastic |
| Machine Type | Automatic Plant |
| Pallet Thickness | 18 mm |
| Pallet Size | 900×600 mm |
| Working Cycles | Above 10000 |
| Surface Type | Smooth |
| Water Resistance | Waterproof |
| Colour | Grey |
| Edge Type | Square Edge |
Minimum order quantity: 300 sq ft
₹ 180000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Brick Type | Hollow |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Brick Raw Material | Concrete |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
K Jayan (Partner)
Sri Bhagawathi Engineering
488/1, Annaiyappan Street, Nallampalayam Ganapathy Post
Coimbatore - 641006, Tamil Nadu, India